Įdomiausios pasaulio tvoros (1 dalis)


Atrodytų, kokių gi įdomybių galima išgirsti apie tvoras? Šiame straipsnyje aprašysime apie ilgiausias, įžymiausias, aukščiausias, labiausiai dekoruotas, padarytas iš įvairių buities detalių ir kitokias įdomias pasaulio tvoras.

 

Ilgiausia tvora pasaulyje
 

Ilgiausių pasaulyje tvorų yra dvi ir abi jos yra tame pačiame žemyne ​​- Australijoje. Pirmąją tvorą vakarų Australijos gyventojai pastatė siekdami apsaugoti gamtą nuo ilgaausių triušių, naikinančių endeminių augalų rūšis ir taip pasmerkdami išnykimui endeminių rūšių gyvūnus. Tvora yra iš ištempto tarp stulpų vielos tinklo, o šalia jo tęsiasi siauras asfaltuotas kelias. Šis kelias nutiestas tam, kad būtų patogu užkasti triušių išraustus tunelius ir prižiūrėti tvorą.
 

Absoliutus ilgiausios tvoros pasaulio rekordas priklauso vadinamai Šunų tvorai Australijoje. Ši tvora padalina žemyną į dvi dalis, iš kurių viena yra laukinių šunų Dingo buveinė. Šios tvoros statybos istorija prasidėjo 19 amžiaus pabaigoje, kai avininkystė, kaip pagrindinis Australijos ekonomikos sektorius, turėdavo didelių nuostolių nuo ieškančių maisto laukinių šunų išpuolių. Kovodami su šiais šunimis avių augintojai juos nuodydavo, medžiojo, gaudė spąstais, tačiau šių priemonių nepakako. 1880 metais buvo nuspręsta pradėti statyti didžiulį vielos tinklo aptvarą, kad būtų apsaugotos pietinės Kvinslando valstijos ganyklos nuo nepasotinamų šunų Dingo. Be šio pagrindinio tikslo – apsisaugoti nuo šunų - tvoros statytojai turėjo ir kitą tikslą - apsaugoti savo ganyklas nuo gausiai privisusių triušių, naikinančių visą ganyklų augaliją. Atskiros aptvertos teritorijos palaipsniui susijungė į vientisą vielos tinklo aptvarą, kuris 1960 metais tapo ištisiniu barjeru, nutrūkstančiu tik magistralių sankirtoje.
 

Šiuo metu šio apsauginio barjero, kuris tęsiasi nuo Kvinslando valstijos miesto Tuvumba iki Didžiosios Australijos įlankos, ilgis yra 5614 km ir šis skaičius yra daug mažesnis už ilgį, kurį ši tvora turėjo 1980 metais. Faktas tas, kad dėl labai didelių tvoros remonto išlaidų buvo nuspręsta sutrumpinti ją 8614 kilometrų iki dabartinio tvoros ilgio.
 

Šios Australijos tvoros aukštis yra 180 cm ir dar 30 cm tinklo yra po žeme. Tvoros statybai buvo sunaudota 623777 mediniai ir plieno poliai ir 5614 metrų vielinio tinklo. Abiejose tvoros pusėse yra 5 metrų ploto specialios kontrolės zonos, nuvalytos nuo bet kokios augalijos. Naktį apsauginė tvora apšviečiama elektros energiją taupančiomis lempomis, kurios dieną pasikrauna nuo saulės spindulių. Siekdami tinkamai prižiūrėti šią tvorą, Pietų Australija, Kvinslandas ir Naujasis Pietų Velsas išleidžia iki 15 mln. Australijos dolerių per metus. Kiekvieną savaitę patruliuoja 23 darbuotojai, kurie pašalina tvoros pažeidimus, užkasa triušių išraustus tunelius ir gaudo netyčia pralindusius pro tvorą šunis Dingo.
 

Įžymiausia pasaulio tvora
 

Pats garsiausias ir žinomiausias aptvaras per visą pasaulio istoriją yra Didžioji kinų siena, pretenduojanti į aštuntojo pasaulio stebuklo titulą. Kinų sienos statyba prasidėjo III amžiuje prieš Kristų valdant imperatoriui Ši Huangdi ir buvo baigta valdant Mingų dinastijai. Didžiosios kinų sienos ilgis su visomis atšakomis yra 8851 km. 800 metrų. Tai ilgiausias rankų darbo statinys pasaulyje.