Medinių vartų taisymas


Mediniai vartai, kaip ir bet kuris kitas medžio dirbinys, pagamintas iš tinkamai neapdorotos medienos, laikui bėgant gali sugesti arba atsirasti kitokių problemų. Dėl drėgmės poveikio mediena praranda savo savybes, todėl įvairūs tvirtinimo elementai atsipalaiduoja, varžtai atsisuka ir vartelių detalės praranda stabilų ir tvirtą sujungimą. Varteliai išsikraipo, todėl sunku juos tiek uždaryti, tiek ir atidaryti. Jeigu ketinate sutvarkyti suirusius medinius vartus, pirmiausia turite įvertinti vartų medienos būklę. Jeigu mediena nepažeista puvinio, tai į skyles įkalkite medinius kaiščius, suteptus klijais, ir iš naujo įsukite varžtus. Jeigu mediena jau pažeista puvinio, geriausia tas medinių vartų dalis pakeisti naujomis iš tokios pačios medienos.

Kartais varteliai blogai atlieka savo funkciją todėl, kad iškrypo laikomieji stulpai. Šiuo atveju reikėtų nuimti vartus ir sutvarkyti stulpus: jeigu senieji supuvo – juos pakeisti naujais, o jeigu stulpų mediena tinkama – tiesiog gerai juos sutvirtinti. Jeigu stulpus reikia pakeisti naujais, medieną būtina gerai impregnuoti.

Jeigu piktadariai, norėdami patekti į jūsų teritoriją, sulaužė vartelių spyną, pirmiausia turėtumėte įvertinti ar nebuvo pažeistas vertikalus medinis vartų rėmas, į kurį buvo įleista spyna. Jeigu rėmas buvo pažeistas, jį būtina pakeisti nauju. Jeigu varteliuose buvo pakabinama spyna ir nuo panaudotos jėgos atsipalaidavo varžtai, tai tokią problemą išspręsti galima su mediniais kaiščiais, kaip buvo aprašyta aukščiau. Be abejo, reikia įvertinti ir spyną, ar ji dar tinkama naudoti.

Priversti tvarkyti medinius vartus gali ir jų prasta išvaizda. Jeigu darant medinius vartus mediena nebuvo tinkamai apdorota, bėgant laikui ant jos gali pasimatyti medienos grybelis ar puvinys. Tokiu atveju, jeigu pažeista nedidelė medinių vartų dalis, geriausia būtų pakeisti pažeistas vartų vietas naujais elementais, prieš tai medieną impregnavus.

Kartais, vėl gi nuo drėgmės, mediena išbrinksta ir vartai negali tinkamai atlikti savo funkcijos. Jeigu statant tvorą tarp stulpo ir vertikalaus vartų rėmo buvo paliktas ne didesnis kaip 5 mm tarpas, tai išbrinkus medienai šis tarpas sumažėja ir neleidžia varteliams atsidaryti ar užsidaryti. Taisant vartus reikia šį tarpą padidinti. Tą pasiekti galima nudrožiant medines juostas nuo laikančiojo stulpo.

Mediniai varteliai nepatogumų gali sukelti ne tik tada, kai labai arti priglunda prie stulpo, bet ir tada, kai šis tarpas pasidaro per daug didelis. To priežastis paprastai būna gerai neišdžiovinta mediena. Vasarą kaitinanti saulė padaro savo darbą: mediena išdžiūna ir atsiranda didelis tarpas tarp stulpo ir tvoros rėmo, į kurį būna įdėta įleidžiamoji spyna. Aišku, kad spyna gerai veikti negalės ir neužtikrins tinkamo saugumo. Reikia nuo stulpo nuimti vartus ir pakeisti horizontalias tvoros rėmo sijas ilgesnėmis.