Pamatai tvoroms


Jau seniai žmonės įprato aptverti tvora savo asmeninį ūkį. Tvoros funkcija paprasta ir aiški – saugoti savininkų privatumą. Tvora – tai šeimininko vizitinė kortelė, atspindinti jo materialinę padėtį, norą pademonstruoti savo sodybą, arba atvirkščiai – paslėpti ją nuo smalsių akių, įspėti ir sustabdyti nepageidaujamus svečius sumontuotomis videokameromis ir užrašais apie piktą šunį.

Tvorų išvaizda per daugelį metų liko nepakitusi, bet žymiai išsiplėtė statybinių medžiagų rūšių pasirinkimas. Kokio tipo tvorą bepasirinktumėte, jos konstrukcija yra vienoda: pamatai, laikantys stulpeliai ir pasirinkto tipo tvora.

Pamatų tipai

Natūralus klausimas – ar tikrai tvorai reikalingi pamatai? Jeigu norite ilgaamžės, tvarkingos ir nesukrypusios tvoros, tuomet pamatai yra būtini. Pamatai leidžia tolygiai išlaikyti statinio apkrovas ir apsaugo tvoros konstrukciją nuo nusėdimo ir lūžių. Aukštoms, aklinoms tvoroms iš sunkių medžiagų statomas tvirtas pagrindas, o lengvesnių konstrukcijų tvoroms – paprastesni pamatai. Prieš pradedant statyti tvorą reikia, kad specialistas apskaičiuotų, kokius pamatus lieti. Būtina atsižvelkti į statomos tvoros svorį, aukštį, grunto ir landšafto charakteristiką.

Yra įvairių rūšių pamatų:

Juostiniai monolitiniai,

Gręžtiniai,

Kombinuoti juostiniai – gręžtiniai,

Pamatai iš akmenų.

Juostiniai monolitiniai - vieni iš labiausiai paplitusių pamatų tipų mažaaukštėms plytų, betoninių blokų ar plokščių tvoroms. Pamatai liejami iš betono su skaldos pagrindu, įleidžiant juos į gruntą 50-80 cm. Pamatai paprastai būna platesni už tvorą. Jeigu sklypas turi didelį nuolydį, pamatai daromi laiptų formos.

Numatytoje tvoros vietoje pirmiausiai iškasama tranšėja ir statoma medinių sijų forma pamatams. Ant skaldos pagrindo tiesiama armatūra ir užpilama betonu, stiprinant ir trombuojant kiekvieną sluoksnį. Prieš pradedant mūryti plytinę tvorą ant juostinio pamato daroma horizontali hidroizoliacija.

Gręžtiniai pamatai yra ne mažiau populiarus pamatų tipas. Tokie pamatai daromi lengvų konstrukcijų tvoroms – segmentinėms, tinklinėms ar medinėms. Šios tvoros apkrovos tenka laikomiesiems stulpams, todėl ir pamatai liejami tiktai jiems. Grunte gręžiama skylė, įstatomas stulpelis ir užbetonuojama.

Kombinuoti juostiniai - gręžtiniai pamatai yra aukščiau aprašytų abiejų pamatų tipų derinys. Jie turi geras fizikines ir mechanines savybes. Tokie pamatai liejami taip pat, kaip monolitiniai juostiniai pamatai, tik prie atraminių stulpų jie yra gilesni ir platesni. Armatūra dedama ir pamatuose, ir stulpeliuose. Tokie pamatai daromi medinėms, segmentinėms ir metalinėms tvoroms.

Pamatai iš akmenų - vieni seniausių pamatų tipų. Jie tvirti, patikimi ir įdomiai atrodo. Dažniausiai naudojami tada, kai to reikalauja bendras architektūrinis sprendimas.

Į tranšėją dedami stambūs akmenys ir užpilami 15-25 proc. cemento skiediniu. Tokie pamatai paprastai daromi 30-50 cm aukščio. Jie labai gražiai dera su kaltine tvora.

Pamatų liejimas yra labai svarbus ir atsakingas pastatų arba kitų statinių statybos etapas, nes nuo jų kokybės priklauso visi tolimesni statybos darbai.