Tvorų evoliucija


Jau senovėje žmonės šalia savo namų pradėjo statyti neaukštas užtvaras, kurios leido jaustis saugiau. Bėgant laikui, užtvaras statė ne tik namų, miestų, bet ir dėl valstybių apsaugos.

 

Didžioji kinų siena buvo pastatyta maždaug 200 metų prieš mūsų erą. Tai puikus pavyzdys, parodantis, kaip seniai žmonės pradėjo statyti sienas ir tvoras, kad apsisaugotų nuo priešų. Tvoromis aptverdavo viską, ką manė esant vertingiausia: namus, pasėlius, ariamą žemę. Tvora juos saugojo ne tik nuo kitų žmonių, bet ir nuo įvairių gyvūnų.

 

Viduramžiais Europoje tvoros atliko ne tik apsauginę funkciją, bet ir tapo tam tikru kiemo dekoro elementu, buvo populiarios gyvatvorės ir ramūs vidaus sodai.

 

Kiekvienoje epochoje skyrėsi medžiagos, iš kurių buvo statomos tvoros, bet kai kurios iš jų neprarado savo svarbos iki šių laikų, pavyzdžiui, natūralūs akmenys ir mediena.

 

Šiuolaikinė statybinių medžiagų rinka yra milžiniška ir kiekvienas klientas gali pasirinkti geriausią tvorų variantą, atsižvelgdamas į savo skonį, norus ir galimybes. Tad kokios medžiagos šiandien yra populiariausios?

 

Daugelis žmonių mano, kad šiandien tvoros turi atlikti daugiau dekoratyvinę funkciją, o ne gynybinę ar apsauginę, juk genčių užpuolimų laikai jau seniai praėjo. Vis tik daugelis mūsų tautiečių stato aukštas tvoras, kurių minimalus aukštis yra 2-2,5 metro. Tad kodėl daugelis žmonių šiandien nori pasislėpti už tvoros nuo išorinio pasaulio?

 

Psichologai sako, kad nuolatinis šiuolaikinio gyvenimo šurmulys ir triukšmas atima tiek fizines, tiek ir psichologines jėgas. Štai kodėl grįžę į namus žmonės bando atsipalaiduoti ir pailsėti ramybėje ir tyloje, atsiskyrę nuo likusio pasaulio.

 

Naujos tendencijos tvorų pasaulyje: populiarėja pusantro metro aukščio tvora, daugėja nestandartinių, individualaus dizaino tvorų projektų ir novatoriškų sprendimų, susijusių su tvorų statyba ir dizainu. O štai Europoje situacija visiškai kitokia. Ten dauguma žmonių jau seniai aukštas akmenines tvoras pakeitė į žemas užtvaras, mažai panašias į tvoras. Jų aukštis minimalus ir kiekvienas lengvai gali per jas peršokti. Reikia pripažinti, kad Vakaruose tvoros yra labiau išvaizdžios ir tam yra savos priežastys. Pirma, tai pastovi tvorų priežiūra ir antra - palankesnis klimatas. Tačiau pasaulio mados tendencijos skatina mus būti kūrybiškiems ir tvorą vertinti ne kaip atskirą elementą, o kaip visos sodybos įvaizdžio vieną iš elementų.