Vijokliniai augalai pagražins jūsų tvorą


Net labai negraži tvora, apgaubta žalumos ir įvairiaspalvių žiedų, atrodo originaliai ir įspūdingai. Išskirtiniu žiedų grožiu lapagerija arba pasiflora pritraukia visų dėmesį, o vijokliniai sausmedžiai skleidžia švelnų ir gaivų aromatą. Tvorų apželdinimas taipogi padeda apsaugoti teritoriją nuo gatvės dulkių, triukšmo ir suteikia privatumo.

Tvoros apželdinimui ir kraštovaizdžiui pagyvinti tinka tiek vienmečiai, tiek daugiamečiai vijokliniai augalai. Daugiamečiai augalai gerai žiemoja, palaipsniui plečiasi ir po stora lapija paslepia neišvaizdžią tvorą. Tokiam tvorų apželdinimui tinka įvairių rūšių lianos, apyniai, vinvyčiai, magnolijos, vynmedžiai arba vijoklinės rožės.

Vienmečiai augalai auga daug greičiau ir pasodinti jau už kelių savaičių uždengia visą tvoros plotą. Vienok, rudenį viskas nuvysta ir nugeibsta, tad kitąmet sodinimo procesą vėl turėsite pradėti iš naujo. Populiariausios tarp vienmečių augalų yra pupuolės, kvapieji pelėžirniai, nasturta.

Renkantis augalus apželdinimui, reikia atsižvelgti ir į aptvaro savybes.

Mūrinė ar betono tvora be papildomų pastangų gali greitai apsivyti gebenėmis ar vynuogėmis, nes šie augalai greitai prisitvirtina prie nelygaus paviršiaus.

Medinę tvorą geriausia apželdinti augalais, kurie gali ūseliais prisitvirtinti prie atramų. Čia tinka visi išvardyti vienmečiai augalai, o ypač raganės. Jeigu norėsite apželdinti tvorą vynuogėmis, apyniais ar magnolijomis, prireiks tvirtų papildomų atramų (paprastai tai būna tinklelis arba ištempta viela).

Tinklinę tvorą galima apželdinti visais išvardintais augalais. Reikėtų vengti vienmečių augalų, nes rudenį ištraukti iš tvoros akelių sudžiūvusius augalus bus ganėtinai sunku.

Populiariausi augalai, tinkantys apželdinti tvoras ir atsparūs mūsų klimatui yra lapagerija, pasiflora, vijokliniai sausmedžiai, vinvyčiai, vynmedžiai, paprastoji gebenė, manetijos, Sandersono ceropegijos, visterijos, raganė, nasturtos, kvapusis pelėžirnis, vynuogės, indinis laukuras, vijoklinės rožės.

Švelnėjant klimatui sodinami ir šiltamėgiai egzotiniai augalai. Tiesa, žiemai juos reikėtų papildomai apšiltinti, uždengiant jų šaknis. Tokiomis sąlygomis puikiai auga rausvoji vaiskė ir melsvoji pasiflora.

Renkantis, kuo apželdinti tvorą, reikėtų pagalvoti, kaip vienas ar kitas augalas atrodys visus metus. Pasirinkimas priklausys nuo to, ko jūs norite: ar gražių žiedų vasarą, ar dekoratyvumo ištisus metus, ar kad atliktų misiją – paslėptų nelabai išvaizdžią tvorą. Jeigu sodinsite vienmečius, galėsite daugiau eksperimentuoti su augalais, juos persodindami, kol surasite jiems tinkamą vietą. Vijoklinius augalus, kuriais apželdinsite tvorą, galima priderinti prie namo arba sodo namelio architektūros ir jos elementų, juos paryškinant ar pabrėžiant. Vijokliniais augalais galėsite apželdinti ir pavėsinę, nudžiūvusius medžius ar šviestuvų atramas.