Tvorų statymo reglamentas - ką reikia žinoti?
Keli patarimai, į kuriuos reikėtų atsižvelgti prieš pradedant statyti tvorą.
[email protected] + 370 655 56 439
Keli patarimai, į kuriuos reikėtų atsižvelgti prieš pradedant statyti tvorą.
Nesvarbu, kokio tipo bus tvora - metalinė, medinė ar vielos tinklo – neapsieisite be stipraus karkaso.
Sužinokite apie tvoras daugiau ir padėkite sau apsispręsti.
Tvorų istorija: 1 dalis
Plačiai žinomas faktas, kad gyvybės realizavimui reikalinga erdvė, o kiekvienam objektui reikalinga tinkama vieta. Erdvė prasideda ten, kur yra aiškios, ją apibrėžiančios ribos. Tokia yra esamos visatos aksioma, kuri visada realizuodavosi istorijoje: pradedant nuo Didžiojo sprogimo eros ir baigiant tolimąja ateitimi. Tvora kaip tik ir yra riba, apibrėžianti teritoriją ir todėl yra savotiškas būties pagrindas. Nenuostabu, kad išmintinga anglų tauta savo patarle teigė: „palaimingos kaimynystės pagrindas - masyvi ir patvari tvora tarp kaimynų“.
Daugelis mano, kad tvoros – tai utilitarinis žmonijos išradimas. Bet yra ne taip. Mūsų plaukuotas tolimas protėvis dar nebuvo gimęs, o pačių įvairiausių formų tvoros jau pradėjo savo egzistenciją. Iš pradžių jos buvo gana primityvios ir neįprastos. Proteobakterijas nuo aplinkos skiria speciali membrana. Žuvys savo teritorijas pažymi akmenukais ir smiltimis, vorai įpipina viską ploniausiu voratinkliu. Meškos savo didelės teritorijos ribas žymi plačiais įbrėžimais ant gerai matomų medžių žievės. Beveik visi kiti gyvūnai taip pat linkę pažymėti savo teritoriją.
Vis tik turime pripažinti, kad Homo sapiens atsiradimas buvo tikra revoliucija tvorų srityje. Jos tobulėjo ir keitėsi su kultūros ir technologijų pažanga. Jos ir toliau keisis kartu su mūsų pasiekimais. Kuo labiau tobulės žmonės, tuo tobulesnės taps ir tvoros: gražinančios aplinką ir apsaugančios, esančios žmogaus jausmų išraiškos pagrindu asmeniniam turtui bei saugumo jausmui
Kam mums reikalinga tvora? Kad išskirtume savo erdvę ir darytume jai įtaką; kad atsiribotume nuo bauginančios begalybės ir sukauptume kūrybines savo proto galias, neleisdami joms be tikslo ištirpti begalinės platybės šaltyje. Biologinė ląstelė - gyvenimo pagrindas - taip pat yra dalis, atskirta „tvora“ - membrana. Pašalinkite membraną ir aplinkinis pasaulis, įsiskverbęs į ląstelę, akimirksniu ją nužudys. Tvora – tai tvarka. Žmogaus gyvenime ji atlieka tą pačią -pagrindinę - tvarkos palaikymo funkciją.
Mūsų namus, mūsų privačias teritorijas galima palyginti su gyvomis organizmo ląstelėmis. Pažeisite jų membranas – ir ūkis, apimtas chaoso, bus sunaikintas. Žemė be tvoros - tai kaip žmogus be odos. Į tai skausminga žiūrėti. Galbūt ne visi tai supranta. Gera tvora – geriausia, kas yra sukurta.
Įdomūs faktai apie tvoras
Kartais, kai jūs einate privačių namų gatve, atkreipiate dėmesį į kates, tupinčias ant tvorų. Tai kodėl gi katės taip mėgsta tupėti ant tvoros? Yra keletas priežasčių: iš aukščiau geriau matyti, aukščiau saugiau, aukščiau šilčiau. Jei pirmosios dvi priežastys tiesiogiai susijusios su instinktais (medžioklės ir savisaugos), tai trečioji paaiškinama kačių nervų sistemos specifika: ji yra labai jautri, todėl reaguoja net į mažiausius temperatūros pokyčius, o kadangi katės kūnas greit atvėsta (kaip nekeista), tai ji turi turėti šilumos atsargų.
Kalifornijoje gelbėtojams kartą teko gelbėti vokiečių aviganį, kurio galva įstrigo tarp tvoros lentų. Būtent tada Karolinai Best kilo mintis tvoroje padaryti „akį“, kuri leistų keturkojams apsaugininkams pro iliuminatorių matyti viską, kas vyksta gatvėje. Idėja pasiteisino ir jau per pirmuosius šešis mėnesius buvo parduota daugiau nei penki tūkstančiai vienetų tokių iliuminatorių. Naminių gyvūnėlių savininkai tvirtina, kad ši „akis“ yra saugi tiek augintiniams, tiek ir praeiviams. Šunims nereikia kasti tunelio arba peršokti per tvorą, kad patenkintų savo smalsumą, o žmonės gali nesijaudinti, kad šuo ras tvoroje landą ir nepraleis progos įsikabinti į kelnes. Tokios „akies“ įrengimui tvoroje tereikia pusės valandos, o jos kaina yra apie trisdešimt dolerių.
Tai, ką jūs matote nuotraukose - ne haliucinacijos ir ne rekvizitai fantastiniam filmui. Čia taip vadinamas Tvoros Sargas – legendų ir pasakų personažas kaimiškose Šiaurės Airijos vietovėse. Šis budrus sargas saugo tvoras ir viską, kas slypi už tų tvorų. Tai panašu į baidykles, kurios stovi mūsų daržuose ir soduose. Anksčiau šie sargai atlikdavo ne tik utilitarinę, bet ir sakralinę funkciją, apsaugodami valstiečių žemę nuo piktųjų dvasių, raganų ir kitų nelabųjų.
Tai, ką jūs matote nuotraukose - ne haliucinacijos ir ne rekvizitai fantastiniam filmui. Čia taip vadinamas Tvoros Sargas – legendų ir pasakų personažas kaimiškose Šiaurės Airijos vietovėse. Šis budrus sargas saugo tvoras ir viską, kas slypi už tų tvorų. Tai panašu į baidykles, kurios stovi mūsų daržuose ir soduose. Anksčiau šie sargai atlikdavo ne tik utilitarinę, bet ir sakralinę funkciją, apsaugodami valstiečių žemę nuo piktųjų dvasių, raganų ir kitų nelabųjų.
Visi jūs tikriausiai prisimenate nepamirštamą Marko Tveno knygą apie Tomo Sojerio ir Heklberio Fino nuotykius. Epizodas apie tvoros dažymą tapo tikra klasika. O jūs galėtumėte apibūdinti šią tvorą? Paprastai į šį klausimą atsako taip: „Apie dviejų metrų aukščio, ištisinė, plačių lentų medinė tvora“. Toks atsakymas nestebina, nes visi matėme filmą, kur linksmų berniukų kompanija dažė tokią tvorą. O kaip yra iš tikrųjų? Kokią gi tvorą dažė Tomas Sojeris? Kaip žinome iš knygos, Tomas gyveno prie Misisipės, aplinkui plytėjo bekraštė lyguma be augmenijos. Reiškia, kad mediena buvo importuojama ir labai brangi (Heklberio Fino tėvas dėžes naudojo vietoj baldų ne tik dėl skurdumo). O dabar prisiminkite kokį nors autentišką amerikiečių filmą ir pasakykite, kokios ten buvo tvoros. Neaukštos, baltos spalvos, plonų lentučių. Tokią tvorą daug sunkiau nudažyti ne super moderniais dažais, o kalkėmis. Štai kada gali tikrai įvertinti Tomo parodytą diplomatiją. O kur dar visi kiti gauti naudingi dalykai, pavyzdžiui, žiurkė su virvute? Ir visa tai už teisę plonu šepetėliu padažyti neaukštą, siaurą tvorą vasaros saulės atokaitoje. Retas politikas gali pasigirti tokiu mokėjimu dirbti su visuomene...
Pagal senovės tikėjimą, kurio atgarsius galima rasti pasakose, žinomose mums iš vaikystės, ragana gyvena trobelėje ant vištos kojelės, dažniausiai beržų miške. Namelis apsuptas trijų tvorų iš kaulų, papuoštų žmogaus kaukolėmis, o vartai užrakinti spyna su aštriais dantimis. Anksčiau ragana buvo suvokiama ne kaip pikta žmonių ėdikė, o kaip gyvenimo ir mirties deivė, gyvojo vandens šaltinio saugotoja, nuo kurios priklausydavo dienos ir nakties ciklo pasikeitimas. Kaip žinome iš knygos, Tomas gyveno prie Misisipės, aplinkui plytėjo bekraštė lyguma be augmenijos. Reiškia, kad mediena buvo importuojama ir labai brangi (Heklberio Fino tėvas dėžes naudojo vietoj baldų ne tik dėl skurdumo). O dabar prisiminkite kokį nors autentišką amerikiečių filmą ir pasakykite, kokios ten buvo tvoros. Neaukštos, baltos spalvos, plonų lentučių. Tokią tvorą daug sunkiau nudažyti ne super moderniais dažais, o kalkėmis. Štai kada gali tikrai įvertinti Tomo parodytą diplomatiją. O kur dar visi kiti gauti naudingi dalykai, pavyzdžiui, žiurkė su virvute? Ir visa tai už teisę plonu šepetėliu padažyti neaukštą, siaurą tvorą vasaros saulės atokaitoje. Retas politikas gali pasigirti tokiu mokėjimu dirbti su visuomene...
Įdomiausios pasaulio tvoros: 2 dalis
Atrodytų, kokių gi įdomybių galima išgirsti apie tvoras? Šiame straipsnyje aprašysime ilgiausias, įžymiausias, aukščiausias, labiausiai dekoruotas, padarytas iš įvairių buities detalių ir kitokias įdomias pasaulio tvoras.
Aukščiausia pasaulyje tvora iš 290 metrų aukščio plokščių buvo pastatyta Pietų Afrikoje 1981 metais. Ji saugojo naftos perdirbimo ir perpumpavimo įrenginius nuo teroristinių raketų atakų. Pasak žurnalistų, ši gigantiška tvora pastatyta Pietų Afrikos Respublikoje (PAR). Pagal jų duomenis, saugiai naftos gavybai Sasоlburge įrengtas dviejų šimtų devyniasdešimties metrų aukščio apsauginis skydas, kuris saugo vidinę teritoriją nuo teroristų raketų atakų. Tiesiog beprotiškas ir neįtikėtinas tvoros aukštis! Bet fotografuoti ir filmuoti čia yra griežtai draudžiama, todėl tenka pasitikėti žurnalistų žodžiais. Bet net jei toks aukštas aptvaras ir egzistuoja, jam dar labai toli iki natūraliai gamtos suformuotos 4,5 km aukščio stačios ledo sienos Nanga Parbat, kuri yra Pakistane, šiaurės vakarų Himalajų dalyje. Šie kalnai yra natūrali gamtos „tvora“, skirianti Pakistaną ir Indiją. Šis natūralus barjeras yra tikrai neįveikiamas. Vidutinis kalno pasvirimo kampas yra šiek tiek daugiau nei keturiasdešimt laipsnių, o kai kuriose vietose jis sudaro statų kampą. Alpinistai šį kalną vadina „žmogaus ryjiku“ arba „kalnu žudiku“. Iki pirmojo žmogaus, pasiekusio šio kalno viršūnę austrų alpinisto Hermano Buhlo (1957 m.), Nanga Parbat kalnas pasiglemžė 31 žmogaus gyvybę. Ši natūrali gamtos „tvora“ yra laikoma ne tik didžiausia, bet ir patikimiausia bei neįveikiamiausia.
Pitsburge įsikūręs Carnegie Mellon universitetas savo teritorijoje turi mažą betono sieną. Per pastaruosius 70 metų universiteto studentai ją naudojo kaip vietą, kur galėjo reikšti savo kūrybiškumą ir sąmojį. Be to, ši siena buvo naudojama reklamai ir skelbimams apie planuojamus miestelio renginius. Atsižvelgiant į tai, kad siena buvo gerai matoma, tai tapo puikia vieta, tinkančia įgyvendinti savo poreikį būti pastebėtu minios. Bėgant metams tvoros dažų sluoksnis pasiekė tokį storį, kad pirmoji medinė tvora neišlaikė ir sulūžo 1993 metais. Jau tuo metu tvora buvo pripažinta „labiausiai išdažytu daiktu pasaulyje“ ir buvo įrašyta į Gineso rekordų knygą. Netrukus ji buvo pakeista nauja gelžbetonio tvora, o studentai ir toliau ją puošia, bandydami pasivyti ir pralenkti originalo rekordą. Pirmosiomis Carnegie universiteto įsikūrimo dienomis toje teritorijoje buvo slėnis, kuris skyrė Technikos fakulteto pastatą nuo Margaret Morrison vardo mergaičių mokyklos. Netoliese buvo kabantis tiltas, kur nuolat susitikinėdavo paauglių porelės. Universiteto vadovybė nusprendė pastatyti tvorą, kad kažkaip užkirstų kelią paauglių susitikinėjimams. Vieną naktį studentų brolija išpaišė tvorą, tokiu būdu išreklamuodama save visam miesteliui. Tai buvo sėkminga akcija ir ši tvora tapo savireklamos vieta. Bet kuris studentas gali dažyti tvorą su sąlyga, kad nuo vidurnakčio iki saulėtekio jis išpaišys tvorą per visą jos ilgį, naudodamas tik teptuką. Volai ir aerozoliniai dažai yra draudžiami. Dažyti tvorą gali tik dviejų žmonių komanda, taip pat visą dažymo laiką turi būti „apsaugininkas“. Studentai dažnai mėgsta praleisti naktį po atviru dangumi ir mėgautis barbekiu. Dabar dažų sluoksnis ant tvoros jau viršija 10 cm.
Įdomiausios Pasaulio Tvoros (1 Dalis)
Atrodytų, kokių gi įdomybių galima išgirsti apie tvoras? Šiame straipsnyje aprašysime apie ilgiausias, įžymiausias, aukščiausias, labiausiai dekoruotas, padarytas iš įvairių buities detalių ir kitokias įdomias pasaulio tvoras.
Ilgiausių pasaulyje tvorų yra dvi ir abi jos yra tame pačiame žemyne - Australijoje. Pirmąją tvorą vakarų Australijos gyventojai pastatė siekdami apsaugoti gamtą nuo ilgaausių triušių, naikinančių endeminių augalų rūšis ir taip pasmerkdami išnykimui endeminių rūšių gyvūnus. Tvora yra iš ištempto tarp stulpų vielos tinklo, o šalia jo tęsiasi siauras asfaltuotas kelias. Šis kelias nutiestas tam, kad būtų patogu užkasti triušių išraustus tunelius ir prižiūrėti tvorą.
Absoliutus ilgiausios tvoros pasaulio rekordas priklauso vadinamai Šunų tvorai Australijoje. Ši tvora padalina žemyną į dvi dalis, iš kurių viena yra laukinių šunų Dingo buveinė. Šios tvoros statybos istorija prasidėjo 19 amžiaus pabaigoje, kai avininkystė, kaip pagrindinis Australijos ekonomikos sektorius, turėdavo didelių nuostolių nuo ieškančių maisto laukinių šunų išpuolių. Kovodami su šiais šunimis avių augintojai juos nuodydavo, medžiojo, gaudė spąstais, tačiau šių priemonių nepakako. 1880 metais buvo nuspręsta pradėti statyti didžiulį vielos tinklo aptvarą, kad būtų apsaugotos pietinės Kvinslando valstijos ganyklos nuo nepasotinamų šunų Dingo. Be šio pagrindinio tikslo – apsisaugoti nuo šunų - tvoros statytojai turėjo ir kitą tikslą - apsaugoti savo ganyklas nuo gausiai privisusių triušių, naikinančių visą ganyklų augaliją. Atskiros aptvertos teritorijos palaipsniui susijungė į vientisą vielos tinklo aptvarą, kuris 1960 metais tapo ištisiniu barjeru, nutrūkstančiu tik magistralių sankirtoje.
Šiuo metu šio apsauginio barjero, kuris tęsiasi nuo Kvinslando valstijos miesto Tuvumba iki Didžiosios Australijos įlankos, ilgis yra 5614 km ir šis skaičius yra daug mažesnis už ilgį, kurį ši tvora turėjo 1980 metais. Faktas tas, kad dėl labai didelių tvoros remonto išlaidų buvo nuspręsta sutrumpinti ją 8614 kilometrų iki dabartinio tvoros ilgio.
Šios Australijos tvoros aukštis yra 180 cm ir dar 30 cm tinklo yra po žeme. Tvoros statybai buvo sunaudota 623777 mediniai ir plieno poliai ir 5614 metrų vielinio tinklo. Abiejose tvoros pusėse yra 5 metrų ploto specialios kontrolės zonos, nuvalytos nuo bet kokios augalijos. Naktį apsauginė tvora apšviečiama elektros energiją taupančiomis lempomis, kurios dieną pasikrauna nuo saulės spindulių. Siekdami tinkamai prižiūrėti šią tvorą, Pietų Australija, Kvinslandas ir Naujasis Pietų Velsas išleidžia iki 15 mln. Australijos dolerių per metus. Kiekvieną savaitę patruliuoja 23 darbuotojai, kurie pašalina tvoros pažeidimus, užkasa triušių išraustus tunelius ir gaudo netyčia pralindusius pro tvorą šunis Dingo.
Medinių vartų taisymas
Mediniai vartai, kaip ir bet kuris kitas medžio dirbinys, pagamintas iš tinkamai neapdorotos medienos, laikui bėgant gali sugesti arba atsirasti kitokių problemų. Dėl drėgmės poveikio mediena praranda savo savybes, todėl įvairūs tvirtinimo elementai atsipalaiduoja, varžtai atsisuka ir vartelių detalės praranda stabilų ir tvirtą sujungimą. Varteliai išsikraipo, todėl sunku juos tiek uždaryti, tiek ir atidaryti. Jeigu ketinate sutvarkyti suirusius medinius vartus, pirmiausia turite įvertinti vartų medienos būklę. Jeigu mediena nepažeista puvinio, tai į skyles įkalkite medinius kaiščius, suteptus klijais, ir iš naujo įsukite varžtus. Jeigu mediena jau pažeista puvinio, geriausia tas medinių vartų dalis pakeisti naujomis iš tokios pačios medienos.
Kartais varteliai blogai atlieka savo funkciją todėl, kad iškrypo laikomieji stulpai. Šiuo atveju reikėtų nuimti vartus ir sutvarkyti stulpus: jeigu senieji supuvo – juos pakeisti naujais, o jeigu stulpų mediena tinkama – tiesiog gerai juos sutvirtinti. Jeigu stulpus reikia pakeisti naujais, medieną būtina gerai impregnuoti.
Jeigu piktadariai, norėdami patekti į jūsų teritoriją, sulaužė vartelių spyną, pirmiausia turėtumėte įvertinti ar nebuvo pažeistas vertikalus medinis vartų rėmas, į kurį buvo įleista spyna. Jeigu rėmas buvo pažeistas, jį būtina pakeisti nauju. Jeigu varteliuose buvo pakabinama spyna ir nuo panaudotos jėgos atsipalaidavo varžtai, tai tokią problemą išspręsti galima su mediniais kaiščiais, kaip buvo aprašyta aukščiau. Be abejo, reikia įvertinti ir spyną, ar ji dar tinkama naudoti.
Priversti tvarkyti medinius vartus gali ir jų prasta išvaizda. Jeigu darant medinius vartus mediena nebuvo tinkamai apdorota, bėgant laikui ant jos gali pasimatyti medienos grybelis ar puvinys. Tokiu atveju, jeigu pažeista nedidelė medinių vartų dalis, geriausia būtų pakeisti pažeistas vartų vietas naujais elementais, prieš tai medieną impregnavus.
Kartais, vėl gi nuo drėgmės, mediena išbrinksta ir vartai negali tinkamai atlikti savo funkcijos. Jeigu statant tvorą tarp stulpo ir vertikalaus vartų rėmo buvo paliktas ne didesnis kaip 5 mm tarpas, tai išbrinkus medienai šis tarpas sumažėja ir neleidžia varteliams atsidaryti ar užsidaryti. Taisant vartus reikia šį tarpą padidinti. Tą pasiekti galima nudrožiant medines juostas nuo laikančiojo stulpo.
Mediniai varteliai nepatogumų gali sukelti ne tik tada, kai labai arti priglunda prie stulpo, bet ir tada, kai šis tarpas pasidaro per daug didelis. To priežastis paprastai būna gerai neišdžiovinta mediena. Vasarą kaitinanti saulė padaro savo darbą: mediena išdžiūna ir atsiranda didelis tarpas tarp stulpo ir tvoros rėmo, į kurį būna įdėta įleidžiamoji spyna. Aišku, kad spyna gerai veikti negalės ir neužtikrins tinkamo saugumo. Reikia nuo stulpo nuimti vartus ir pakeisti horizontalias tvoros rėmo sijas ilgesnėmis.
Vijokliniai augalai pagražins jūsų tvorą
Net labai negraži tvora, apgaubta žalumos ir įvairiaspalvių žiedų, atrodo originaliai ir įspūdingai. Išskirtiniu žiedų grožiu lapagerija arba pasiflora pritraukia visų dėmesį, o vijokliniai sausmedžiai skleidžia švelnų ir gaivų aromatą. Tvorų apželdinimas taipogi padeda apsaugoti teritoriją nuo gatvės dulkių, triukšmo ir suteikia privatumo.
Tvoros apželdinimui ir kraštovaizdžiui pagyvinti tinka tiek vienmečiai, tiek daugiamečiai vijokliniai augalai. Daugiamečiai augalai gerai žiemoja, palaipsniui plečiasi ir po stora lapija paslepia neišvaizdžią tvorą. Tokiam tvorų apželdinimui tinka įvairių rūšių lianos, apyniai, vinvyčiai, magnolijos, vynmedžiai arba vijoklinės rožės.
Vienmečiai augalai auga daug greičiau ir pasodinti jau už kelių savaičių uždengia visą tvoros plotą. Vienok, rudenį viskas nuvysta ir nugeibsta, tad kitąmet sodinimo procesą vėl turėsite pradėti iš naujo. Populiariausios tarp vienmečių augalų yra pupuolės, kvapieji pelėžirniai, nasturta. Renkantis augalus apželdinimui, reikia atsižvelgti ir į aptvaro savybes.
Mūrinė ar betono tvora be papildomų pastangų gali greitai apsivyti gebenėmis ar vynuogėmis, nes šie augalai greitai prisitvirtina prie nelygaus paviršiaus. Medinę tvorą geriausia apželdinti augalais, kurie gali ūseliais prisitvirtinti prie atramų. Čia tinka visi išvardyti vienmečiai augalai, o ypač raganės. Jeigu norėsite apželdinti tvorą vynuogėmis, apyniais ar magnolijomis, prireiks tvirtų papildomų atramų (paprastai tai būna tinklelis arba ištempta viela).
Tinklinę tvorą galima apželdinti visais išvardintais augalais. Reikėtų vengti vienmečių augalų, nes rudenį ištraukti iš tvoros akelių sudžiūvusius augalus bus ganėtinai sunku.
Populiariausi augalai, tinkantys apželdinti tvoras ir atsparūs mūsų klimatui yra lapagerija, pasiflora, vijokliniai sausmedžiai, vinvyčiai, vynmedžiai, paprastoji gebenė, manetijos, Sandersono ceropegijos, visterijos, raganė, nasturtos, kvapusis pelėžirnis, vynuogės, indinis laukuras, vijoklinės rožės. Švelnėjant klimatui sodinami ir šiltamėgiai egzotiniai augalai. Tiesa, žiemai juos reikėtų papildomai apšiltinti, uždengiant jų šaknis. Tokiomis sąlygomis puikiai auga rausvoji vaiskė ir melsvoji pasiflora.
Renkantis, kuo apželdinti tvorą, reikėtų pagalvoti, kaip vienas ar kitas augalas atrodys visus metus. Pasirinkimas priklausys nuo to, ko jūs norite: ar gražių žiedų vasarą, ar dekoratyvumo ištisus metus, ar kad atliktų misiją – paslėptų nelabai išvaizdžią tvorą. Jeigu sodinsite vienmečius, galėsite daugiau eksperimentuoti su augalais, juos persodindami, kol surasite jiems tinkamą vietą. Vijoklinius augalus, kuriais apželdinsite tvorą, galima priderinti prie namo arba sodo namelio architektūros ir jos elementų, juos paryškinant ar pabrėžiant. Vijokliniais augalais galėsite apželdinti ir pavėsinę, nudžiūvusius medžius ar šviestuvų atramas.
Gofruoto metalo lakštų tvora teritorijoje su nuokalne
Šlaitinis sklypas suteikia puikias galimybes nestandartinio ir įdomaus dizaino kraštovaizdžio kūrimui. Ant šlaito arba ant kalvos pastatytas klasikinis mūrinis namas, medinis vasarnamis ar modernus kotedžas visada traukia praeivių žvilgsnius. Vis tik toks nelygus teritorijos reljefas bėgant laikui gali pridaryti nemažai bėdų, kai nuošliaužos sugriauna kurtą sodybos aplinkos grožį ir harmoniją, o pamatų įtrūkimai atneša ir nemažų materialinių nuostolių.
Kad netektų susidurti su panašiomis problemomis ir išvengtumėte nepageidaujamų pasekmių, būtina imtis kelių prevencinių priemonių: šlaitą suskirstyti į terasas ir sutvirtinti akmenimis, įrengti specialius tinklus, pastatyti atramines sieneles arba iš gofruoto metalo lakštų pastatyti tvorą. Efektyviausiai dirvožemio slinkimą sulaiko sumontuota patvari ir stabili tvora. Labai svarbu, kad prie tvoros pamatų nesikauptų vanduo, todėl reikalinga įrengti drenažą.
Gofruoto metalo lakštų tvoros montavimas ant šlaito turi montavimo ypatumų. Paprastai yra naudojami du būdai: tvora atkartoja reljefo kontūro nuolydį arba įrengiama laiptuotos struktūros tvora. Šiuo atveju patogesnis ir paprastesnis būdas yra montuoti laiptuotos struktūros tvorą, nes tai garantuoja gerą tvoros vaizdą ir idealiai tinka teritorijoms su laipsnišku nuolydžiu. Jeigu šlaitas labai status, reikėtų montuoti tvorą, atkartojančią reljefo kontūro nuolydį, kai laikantieji rėmai prie stulpų tvirtinami ne horizontaliai, o vertikaliai ir kiekvienas gofruoto metalo lakštas montuojamas vis žemiau.
Sunkiausias ir daugiausiai laiko užimantis laiptuotos struktūros gofruoto metalo lakštų tvoros montavimo ant šlaito etapas yra laiptiško pamato, kuriame bus tvirtinami tvoros stulpai, įrengimas. Laiptuotos struktūros tvoros ant šlaito sumontavimui geriausia yra naudoti monolitinį pamatą, suteikiantį tvirtumą ne tik tvorai, bet ir sutvirtinantį dirvožemį. Laiptiškas pamatas įrengiamas kiekvienai tvoros sekcijai. Pagal tvoros perimetrą kasama 0,5 m gylio tranšėja, kurioje vėliau paruošiamas armatūros karkasas ir laiptuoti klojiniai. Stulpams paruošiamos 1,2 m gylio duobės. Kai stulpai pastatyti ir sutvirtinti, į klojinius pilamas betonas. Stulpai laiptiškai statomi tokiu būdu, kad tarp jų būtų galima sumontuoti rėmus, ant kurių tiesiu kampu bus tvirtinamos gofruoto metalo lakštų sekcijos. Kad tvora gražiai atrodytų, reikės apskaičiuoti vidutinį kiekvieno tvoros laipto aukštį. Tam reikės teritorijos nuolydžio aukštį padalinti iš tvoros laiptų kiekio tarp stulpų, tuomet gausime atstumus, kuriuose kiekvienas pamatas bus atitinkamai žemiau už prieš tai esantį.
Gofruoto metalo lakštų tvora atlaiko didelį dirvožemio svorį ir sėkmingai sulaiko jo slinkimą. Be to, tokia tvora turi gerų praktinių savybių – atsparumą gamtos poveikiui, tvirtumą ir ilgaamžiškumą. Kadangi šlaitiniame sklype tverti tvorą gana sudėtinga, geriausia yra kreiptis pas profesionalus, turinčius patirtį atlikti tokio pobūdžio darbus.
Gofruoto metalo lakštų tvoros demontavimas
Kartais dėl įvairių priežasčių yra keičiamos teritorijos ribos ir tokiu atveju reikia išmontuoti pagal senąjį projektą pastatytą tvorą. Kartais tvora demontuojama keičiant landšaftinį dizainą arba norima senąją tvorą pakeisti nauja.
Viena populiariausių šiuolaikinio tipo tvorų yra gofruoto metalo lakštų tvora, puikiai atliekanti apsaugos funkciją. Šios tvoros yra ilgaamžės ir praktiškos, todėl esant reikalui jos demontuojamos ir perkeliamos į naująją vietą. Nors gofruoto metalo lakštų tvorų demontavimas nesudėtingas, vis tik tai daryti reikia profesionaliai, ypač, jeigu tvora bus naudojama ir ateityje.
Svarbiausias tokių tvorų konstrukcijos elementas yra metaliniai gofruoti lakštai. Jeigu šie lakštai prie tvoros rėmo buvo pritvirtinti varžtais, tai juos nuimti nebus jokių problemų. Tuo atveju, jeigu tveriant gofruoto metalo lakštų tvorą buvo naudojama suvirinimo įranga, tokios tvoros demontavimas pareikalaus tam tikrų įgūdžių ir įrangos. Štai kodėl tveriant gofruoto metalo lakštų tvorą stengiamasi, kad suvirinimo darbų būtų kuo mažiau.
Tuo atveju, jeigu teritorijos savininkai planuoja tvorą naudoti ir toliau, tai ją išmontuojant pirmiausia atsukami lakštus laikantys varžtai, atsargiai nuimami lakštai, o po to nupjaunamos suvirintos sijų ir tvoros stulpų siūlės. Gofruoto metalo lakštus, sutvirtintus kniedėmis nuimti yra labai sudėtinga, todėl tokiu atveju geriausias variantas būtų pjauti tvorą sekcijomis.
Patariame tveriant gofruoto metalo lakštų tvoras naudoti modernius tvirtinimo elementus, kurie vėliau, esant reikalui, palengvins tvoros demontavimą. Varžtus, kuriais metaliniai tvoros lakštai tvirtinami prie horizontalių rėmų, lengvai galima atsukti standartiniais atsuktuvais, o atskirti privirintus rėmus nuo tvoros stulpų yra daug sudėtingiau. Šiuo metu yra modernių tvirtinimo detalių, kurioms pritvirtinti nereikia suvirinimo aparato: rėmai prie stulpų pritvirtinami laikikliais, prisukant juos varžtais. Tokiu atveju, jeigu prireikia tvorą išardyti ir perkelti į kitą vietą, tai galima padaryti nepažeidžiant tvoros konstrukcijų.
Stulpus, prie kurių tvirtinamos tvorų konstrukcijos, demontuoti yra daug sudėtingiau, gali prireikti ir specialios technikos. Neįbetonuotus stulpus reikia atkasti 20-40 сm, juos išjudinti ir ištraukti iš žemės. Aišku, stulpus galima ir iškasti, bet padaryti tai bus sunkoka, nes stulpai paprastai įkasami iki 1,6 m gylio.
Įbetonuotus stulpus geriausia nupjauti, o betono pagrindą demontuoti dalimis arba naudojant techniką. Ypač sudėtinga yra išmontuoti dekoratyvinius stulpus iš akmenų arba plytų, ypač, jeigu savininkai norės vėliau panaudoti šias medžiagas. Ardyti stulpus teks rankomis. Išardžius tvorą teks panaikinti ir betoninį pagrindą, ant kurio buvo statoma tvora. Tam prireiks kūjų, kuriais betoninis tvoros pagrindas smulkinamas nedideliais gabalais ir pašalinamas iš teritorijos.
Jeigu Sapnuojate Tvorą
Trečdalį gyvenimo žmogus praleidžia miegodamas. Mes miegame ir sapnuojame. O sapnai būna patys įvairiausi: baisūs, juokingi, pranašiški, paslaptingi. Vienus sapnus mes prisimename ilgai, o kiti dingsta, vos mums prabudus. Sapnuose mes atsiduriame įvairiausiose situacijose, kurių nesame patyrę realiame gyvenime: kartais atrodo, jog sapne gyvename ne savo gyvenimą. Tai, kas vyksta sapne, kartais mums atrodo neįtikėtinai svarbu ir paslaptinga, todėl mes visada stengiamės išsiaiškinti sapnų reikšmę, suprasti, kodėl mes sapnavome būtent tai.
Yra dešimtys, o gal ir šimtai knygų, kuriose pateikiamos sapnuojamų daiktų reikšmės. Jose aiškinama apie mūsų sapnuojamus įvairiausius namų apyvokos daiktus, maistą, gyvūnus, augalus, tam tikrus mūsų veiksmus. Pavyzdžiui, sapne ruošti pietus - tai ginčytis, o sapnuoti šviestuvą – dalyvausite šventėje. Sapnininkai aiškina pačius įvairiausius objektus ir situacijas, kiekvienas interpretuodamas savaip. Ir kaip ne keista, šie aiškinimai kartais išsipildo. Įdomu, o kaip sapnininkai interpretuoja, ką reiškia sapnuoti tokį neįdomų daiktą, kaip tvora? Aiškinant sapnus, tvora dažniausiai pateikiama kaip barjeras, trukdis. Sapne statyti tvorą reiškia saviizoliaciją. Nukristi nuo tvora - nesėkmė, o sėdėti ant tvoros – geri rezultatai versle.
Pasižiūrėkime, ką apie tai rašo italų sapnininkai. Tvora čia turi dvi reikšmes: pirmoji – laisvės apribojimas, antroji - noras turėti privatų gyvenimą. Sapne matyti tvorą - tai žmogaus siekis atsikratyti kitų žmonių įtakos savo gyvenime ir tuo pačiu metu noras paslėpti nuo smalsių žvilgsnių savo slaptus jausmus ir siekius. Psichoanalizės pradininkas Zigmundas Froidas taip pat aiškino sapnus, ir labai sėkmingai. Tiesa, jo aiškinimai išsiskiria originalumu ir vaizdingumu. Tai ką gi jis sako mums apie tvorą? Froidas aiškina, kad tvora – tai kliūtis. Lipti per ją - siekti savo tikslų šalutiniais keliais, nepastebimai, palaipsniui bandyti paveikti kitą žmogų. Statyti tvorą –atsižadėti meilės, vengti atverti sielą svetimiems, nes esate tikras, kad meilė yra blogis. Laužyti tvorą - atpalaiduoti savo sielą nuo sunkių, nemalonių prisiminimų, atsikratyti senos meilės. Tikėtina, kad sutiksite naują meilę, pradėsite gyvenimą iš naujo. Ir visa tai dėl paprastos priežasties – sapne matėte tvorą!
Moteriškame sapnininke teigiama, kad užlipti ant tvoros – tai sulaukti sėkmės, nukristi nuo tvoros - nesiseks. Perlipti per tvorą - abejotinomis priemonėmis sieksite savo tikslų. Išversti tvorą - siekti neįmanomo. Sapne statyti tvorą - pranašaujama aktyvi veikla ir gerovė. Sapnininkai sako, kad statyti tvorą sapne reiškia turėti kažkokių svarbių asmenų globą, o sulaužyti tvorą - tai bėda, gresiantis skurdas. Ukrainiečių sapnų knyga sako, kad tvora - kliūtis, ir geriausia, ką galite padaryti - peršokite ją. Pamatyti ką nors už tvoros reiškia, kad turite priešų. Psichoanalitinė sapnų knyga interpretuoja tvorą kaip apribojimą, norą atsiriboti ir apsaugoti save. Tvoros yra visur. Jos įsibrovė net į erotinių sapnų knygas. Sapne atsidurti prieš tvorą - turite tam tikrų apribojimų ir siekiate daugiau laisvės. Eiti palei tvorą - turėti paslėptą potencialą, reikia atsikratyti kitų žmonių trukdžių jūsų gyvenime.
Milerio sapnininke taip pat teigiama, kad sėdėti ant tvoros - sėkmė, nukristi - ne savo darbo imatės. Sugriauti tvorą - žlugti, bet jei tvorą nugriovė gyvūnų banda – sulauksite netikėtos pagalbos. Na, o pastatyti tvorą visada yra gerai. Ezoteriniai sapnininkai interpretuoja tvorą kaip išsiskyrimą, sunkumus. Tačiau sunkumai įveikiami, o išsiskyrimas trumpas. O gal visos šios spėlionės – tai praeities pėdsakai ir visi šie aiškinimai jau seniai paseno? Gerai, pažiūrėkime, ką sako šiuolaikiniai sapnininkai. 21 amžiaus sapnų knygose tvora – kliūtis, lipti - įveikti kliūtis, neperlipti tvoros – laukia nauji iššūkiai. Statyti tvorą - gerai, laužyti - blogai, užlipti ant tvoros - sėkmė, nukristi nuo tvoros – užsiimate ne savo darbais.
Peržvelgus dar visą krūvą sapnininkų - jogų sapnų knygą, Klajūno sapnininką, meilės, mėnulio, jubiliatų sapnininkus ir t. t. - mes radome dar keletą interpretacijų apie sapnuojamas tvoras. Jeigu sapne matote tvorą su ženklu "Saugokitės, piktas šuo!" – esate neapsisprendęs dėl savo veiksmų. Sapne matote tvorą – bus teisminis bylinėjimasis. Tvora - perėjimas tarp pasaulių. Tvora - kliūtis, nesėkmė, išsiskyrimas. Skylė tvoroje – galima tvoros šeimininko mirtis. Akmeninė tvora – didelis skausmas. Tvora – susvetimėjimas. Dauguma sapnininkų sapnuojamą tvorą aiškina vienodai, beveik visi sutaria, kad tvora - tai kliūtis, laimei, gana lengvai įveikiama. Tik atsiminkite, kad sapnai ne visada išsipildo.
Nebrangi Tvora Užmiesčio Sodybai
Svarbus sodybos saugumo aspektas užmiesčio zonoje yra ne tik namo tvirtumas. Didelį vaidmenį vaidina teritorijos aptvaras, kuris ne tik apsaugo nuo neteisėto įsibrovimo, bet ir sudaro sodybos išbaigtumo įspūdį. Dauguma sodininkų arba užmiestyje gyvenančių žmonių nusprendžia pasirinkti pigiausią ir praktiškiausią variantą – savo teritoriją aptverti savarankiškai.
Apsvarstykime pigiausius tvorų įrengimo priemiesčio zonoje variantus ir jų įrengimo charakteristikas.
Be abejo, pats pigiausias ir paprasčiausias variantas aptverti užmiesčio sodybos teritoriją - metalinė vielos tinklo tvora. Norėdami pastatyti kokybišką ir ilgaamžį teritorijos aptvarą turėsite įsigyti:
Kai visos medžiagos jau bus nupirktos, galima pradėti tvoros montavimo darbus. Iš pradžių reikia pažymėti liniją, kur bus statoma tvora, kartu nustatant tvoros atramų vietas (idealus atstumas tarp jų yra 3 m). Sekantis etapas bus duobių atramoms kasimas. Jų gylis turėtų būti 1-1.1 m. Apatinę atraminių stulpų dalį reikia įmerkti į bituminį mišinį ir leisti išdžiūti - tai apsaugos nuo korozijos. Įstačius atraminį stulpą į paruoštą duobę, užpilamas cementinis mišinys. Vėliau šią viršutinę atraminio stulpo dalį būtina nudažyti arba nulakuoti, kad apsaugotume nuo korozijos.
Įtempkite kietą vielą ir ant jos kruopščiai pritvirtinkite vielos tinklą. Kieta viela, ištempta horizontaliai, turi būti įtempta ypač stipriai, 0,5-0,7 metrų atstumu viena nuo kitos, nes kitokiu atveju laikui bėgant tvora atsipalaiduos ir kabės.
Nepaisant to, kad toks tvoros montavimo būdas yra laikomas vienu pigiausių, jo įrengimas pareikalaus daug laiko ir pastangų.
Kaip vieną iš labiausiai praktiškų ir nebrangių variantų priemiesčio sodybos tvoroms, statybininkai rekomenduoja profiliuoto plieno lakštus. Pasirinkus tokio tipo tvorą, be standartinių tvorų atramų, kurios šiuo atveju turėtų būti ypač tvirtos, jums dar prireiks šių medžiagų:
Svarbu atkreipti dėmesį pasirenkant vamzdžius skersiniams - jie turi būti cinkuoti, arba padengti laku arba dažais. Varžtai taip pat turi būti padengti antikorozinėmis priemonėmis.
Gana dažnai priemiesčio teritorijose galima pastebėti dar vieną populiarų tvorų tipą - medines tvoras. Nepaisant nedidelių išlaidų, tokių tvorų įrengimas taip pat pareikalaus pastangų ir daugelio statybinių medžiagų įsigijimo:
Šis sąrašas yra suformuotas kuo ekonomiškesniam tvoros variantui. Svarbu prisiminti, kad gali prireikti ir elektrinių įrankių (atsuktuvo, gręžtuvo ir kt.)
Tvoros montavimo procesas šiuo atveju yra panašus į anksčiau aprašytus variantus. Vienintelis skirtumas yra tas, kad šiuo atveju pirmiau reikia prikalti tvoros skersinius prie sijų ir tik tada visą konstrukciją tvirtinti prie stulpų.
Apsvarsčius visus paminėtus pigiausių tvorų variantus galima prieiti prie išvados: medžiagų ir įrankių įsigijimas savininkui kainuos nebrangiai, bet tvoros surinkimo ir montavimo procesas tikrai atims daug laiko ir pareikalaus nemažų pastangų. Jeigu atsižvelgsime į tai, kad sodybos šeimininkui šioje srityje gali trūkti patirties, neatmestina ir klaidų galimybė.
Taigi, sudėjus visus pliusus ir minusus savarankiškai įrengiant tvorą, gal vis tik geriausia būtų šį darbą patikėti specialistams, kurie atlieka visus darbus kokybiškai ir operatyviai. Išlaidos tikrai nebūtų labai didelės, nes naudojamos medžiagos nėra brangios.
Kaip pasirinkti stulpus tvorai?
Pirmoji taisyklė, kad jūsų teritorijos aptvaras būtų patikimas ir patvarus – naudokite tik kokybiškas medžiagas. Kita taisyklė – tvirtos tvoros pagrindas yra kokybiški atraminiai stulpai. Nesvarbu, kokio tipo bus tvora - metalinė, medinė ar vielos tinklo – neapsieisite be stipraus karkaso.
Norėdami pasirinkti tinkamus tvoros stulpus pirmiausia turite apsispręsti, kokios tvoros norite. Taigi, jeigu nusprendėte statyti medinę tvorą, stulpai turi būti mediniai, metalinei tvorai reikės metalinių stulpų, o betoninei - betoninių stulpų. Tvorų stulpai gali būti ir asbestiniai.
Medinius stulpus dažniausiai montuoja medinėms tvoroms, nors juos galima naudoti ir statant kitokio tipo tvoras. Kad tvora būtų ilgaamžė, reikia rinktis kietos medienos stulpus, pavyzdžiui, ąžuolo ar pušies. Stulpai iš beržo ar klevo bus trumpalaikiai ir tvorą neužilgo reikės remontuoti. Mediniai stulpai gali būti apvalūs arba keturkampiai. Verta pažymėti, kad keturkampiai medienos stulpai atrodo puikiai, bet yra daug brangesni. Apvaliosios medienos stulpai daug patvaresni, nes jie nėra stipriai apdirbami, todėl išsaugoja natūralų apsauginį sluoksnį. Įsigyjant medinius stulpus reikia atkreipti dėmesį, kad jie būtų be žievės. Tai labai svarbu, nes po žieve gali būti daug medienos kenkėjų. Geresnės kokybės medieną nusipirksite pavasarį, nes ji, tikriausiai, buvo ruošiama žiemą. Tokia mediena yra daug aukštesnės kokybės nei ta, kuri ruošiama vasarą.
Statant tvoras patys populiariausi yra metaliniai stulpai. Jų eksploatacijos laikas gali siekti 50 metų, o kaina atitinka medžiagų patikimumą. Metaliniai stulpai gali būti naudojami statant įvairių tipų tvoras, net ir plytines. Stulpai gali būti apvalūs, kvadratiniai arba stačiakampio formos. Svarbus aspektas pasirenkant tokius stulpus yra metalo storis (jis turėtų būti ne mažesnis, kaip 2 mm). Kuo metalas bus storesnis, tuo ilgiau tarnaus. Be to, kuo didesnis stulpelių skersmuo, tuo geriau. Labai svarbu padengti stulpus antikorozinėmis medžiagomis, o ant stulpų viršaus uždėti stogelius, kad į vidų nepatektų vanduo. Didelio skersmens kvadratinius ir stačiakampius stulpus galima naudoti kaip atramą vartams. Apvalius stulpus geriau naudoti statant vielos tinklo tvorą.
Betoniniai stulpai yra vieni patvariausių, labiausiai atsparūs įvairiems aplinkos poveikiams. Dažniausiai jie naudojami betono tvoroms, nes mažai tikėtina, kad sunkias betonines plokštes išlaikys kitokio tipo stulpai. Tvorų su betono stulpais montavimui būdinga tai, kad jie nereikalauja jokio pamato. Tokių stulpų kaina yra santykinai nedidelė, todėl jie plačiai naudojami statybose.
Asbesto stulpai yra apvalūs vamzdžiai: jie nepūna ir yra labai patvarūs. Vis tik jie turi vieną trūkumą – prie jų sunku prijungti skersines sijas, todėl reikia pirkti papildomus elementus. Tokius stulpus būtina apsaugoti, kad į jų vidų nepatektų vanduo. Dėl savo mažos kainos jie užkariavo nemažą rinkos dalį. Renkantis tvoros stulpus reikia galvoti ne tik apie kokybę, patikimumą ir kainą, bet ir apie estetinę būsimos tvoros išvaizdą. Tvora – tai sodybos vizitinė kortelė, pagal kurią sprendžiama apie šeimininkų finansines galimybes ir estetinį skonį. Geriau išleisti šiek tiek daugiau pinigų, bet galų gale turėti ir kokybę, ir grožį...
Tvorų Stulpai: Įkalti Ar Betonuoti?
Visų tvorų stiprumo pagrindas yra atraminiai stulpai: jų paskirtis yra atlaikyti tvorų svorį ir pašalinį poveikį. Vis tik stulpų stabilumas priklauso ne tik nuo to, iš kokios kokybės medžiagų jie pagaminti, bet ir nuo jų įrengimo būdo. Paprastai tvoros stulpai įbetonuojami į iš anksto paruoštas duobes arba įkalami į žemę. Patartina apsvarstyti abu šiuos variantus, aptariant jų teigiamas ir neigiamas puses.
Tvorų stulpų įkalimas - pats lengviausias ir pigiausias variantas darant tvirtą pagrindą būsimai tvorai. Toks būdas rekomenduojamas kai dominuoja vidutinio tankio dirvožemis, kuriame gausu mažų akmenukų.
Tvorų stulpų įkalimas vykdomas dviem būdais:
Dauguma statybos bendrovių įtikina savo klientus, kad moderniausias, greičiausias, aukščiausios kokybės ir pigiausias tvorų stulpų montavimo būdas yra jų įkalimas į žemę. Jų pozicija šiuo klausimu yra suprantama: darbuotojams nereikės vežti smėlio, žvyro, terliotis su cemento mišiniu. Vis tik nereikia aklai sutikti su tokiu siūlymu - geriau apsvarstyti visus galimus privalumus ir trūkumus.
Teigiami aspektai įkalant tvoros stulpus gali būti laikomi šie:
Statybų specialistai rekomenduoja stulpų įkalimo būdą naudoti tuomet, kai norima tverti tinklinę arba medinę tvorą. Tą stulpo dalį, kuri bus įkalta į gruntą, rekomenduojama padengti antikorozinėmis priemonėmis (bitumu, gruntu arba dažais).
Stulpų įkalimas į gruntą turi ir neigiamų aspektų:
Atsižvelgiant į visus išdėstytus faktus rinktis tvorų stulpų įkalimo būdą reikia rinktis itin atsargiai. Susiviliojus žema kaina ir paprastu montavimu po neilgo laiko galite būti priversti iš naujo perstatyti visą tvorą.
Dažniausiai paplitęs tvorų stulpų įrengimo būdas yra stulpų įbetonavimas į grunte iškastas duobes. Stulpų betonavimas į iš anksto paruoštas duobes gali būti vykdomas dviem būdais:
Duobes betonavimui statybininkai pataria iškasti 1/3 stulpų ilgio.
Vis tik masyvioms tvorų konstrukcijoms statybininkai rekomenduoja naudoti betonavimą, kuris žymiai prailgina tvoros amžių.
Taigi, sprendžiant - įkalti ar betonuoti tvoros stulpus - reikia išanalizuoti daugelį veiksnių: dirvožemio struktūrą, tvorų medžiagų tipą, įvairius išorės veiksnius. Kartais geriau skirti daugiau pinigų, laiko ir pastangų, kad daugeliui metų atsikratytume problemų ir rūpesčių.