
Tvorų statymo reglamentas - ką reikia žinoti?
Keli patarimai, į kuriuos reikėtų atsižvelgti prieš pradedant statyti tvorą.
[email protected] + 370 655 56 439    
Sužinokite apie tvoras daugiau ir padėkite sau apsispręsti.
Tvoros Medienos Rūšys
Medinė tvora jūsų sklype gali ne tik pagerinti gyvenimą, bet ir paįvairinti bei patobulinti sodybos išvaizdą. Nepriklausomai nuo to, kokią medieną pasirinksite, yra didelė tikimybė, jog rasite savo norimą produktą prekyboje, nes šiuo metu yra ypač didelis tvorų pasirinkimas. Labai svarbu nepasiklysti šioje gausybėje produktų ir išsirinkti tinkamą medienos rūšį, kad vėliau netektų gailėtis.
Medienos rūšis, kurią renkatės, yra svarbi ne vien dėl išvaizdos, bet ir dėl to, kaip ji derės prie kitų jūsų sklypo elementų. Nors pušis yra viena iš populiariausių tvoros medienos rūšių, tačiau raudonmedis, kedras ir eglė taip pat labai populiarios rūšys. Raudonmedžio tvoros yra aukštesnės klasės ir žymiai brangesnės, tačiau ši mediena sukuria stulbinamą efektą jūsų sklype. Jei nerandate šios medienos prekyboje, ją galima užsakyti specialiai jums. Neapdorotos eglės medieną galima nesunkiai rasti prekyboje beveik visuose regionuose. Kedro mediena turi riebalų, natūraliai apsaugančių nuo puvimo ir vabzdžių, todėl kedrą naudoti galima ne tik tvorai, bet ir daugeliui aptvarų bei kitiems dalykams.
Kitas labai svarbus dalykas yra tai, iš kur jūsų norima mediena atkeliavo ir iš kurios medžio dalies buvo gaminama. Mediena, kuri yra giliai medžio viduje, pasižymi tvirtumu, patvarumu ir ilgaamžiškumu. Balana rūšis yra gaminama iš medienos, esančios paviršiuje, todėl ji yra daug pigesnė ir mažiau atspari aplinkos poveikiui. Net jei renkatės šią, ne tokią patvarią medieną siekdami sutaupyti, stenkitės sutvirtinimus bei kitas svarbias tvoros dalis gaminti iš patvaresnės medienos. Taip pat patartina naudoti patvaresnę medieną toms tvoros dalims, kurios turi sąlytį su žeme.
Ar geriau naudoti pigesnę medieną, bet chemiškai apdorotą, ar visgi brangesnę, turinčią natūralią apsaugą nuo įvairių pakenkimų? Norint atsakyti į šį klausimą, reikia gerai nusimanyti apie vietovę, kurioje gyvenate. Slėgiu apdorota pušis pasižymi ilgaamžiškumu bei prieinama kaina. Nors ji nėra tokia patraukli, tačiau derinant kokybę ir kainą, tai yra geras pasirinkimas.
Labiau egzotiškas kietmedis, kaip IPE yra labai brangus, tačiau ilgaamžis ir nereikalaujantis jokio cheminio apdorojimo. Nesvarbu, kokį medį pasirinksite, didelę reikšmę turės tvoros priežiūra ir oro sąlygos. Kasmet prižiūrėdami tvorą galite dvigubai pratęsti jos gyvavimo laiką. Jei ruošiatės dažyti medieną, prieš tai atlikite tokį testą: užpurškite vandens ir pažiūrėkite ar mediena greitai sugeria vandenį: jei taip – mediena paruošta, o jei ne, vadinasi ji dar drėgna ir dažyti ją reikia po keletos savaičių.
Tvėrimas Natūralia Mediena
Medinės tvoros visoje šalyje yra labai populiarios tarp nuosavų namų savininkų. Jos pastatytos iš įvairiausių ir patraukliausių aptvėrimo medžiagų, esančių rinkoje, siūloma gausi rūšių bei stiliaus įvairovė. Vienos tvoros yra labiau patikimos drėgnoje aplinkoje, kitos - ne tokios atsparios aplinkos poveikiui, bet yra žymiai pigesnės.
Atsakymas į šį klausimą gali būti labai įvairus ir skirtingas, tačiau vyrauja kelios universalios tiesos, kodėl medinės tvoros namų savininkams yra patraukliausios. Pirmiausia, medis - tai klasika, jis pagyvina ir pagražina sodybą ar sklypą. Medis asocijuojasi su šiltumu, jaukumu ir svetingumu. Be to, mediena yra šiek tiek pigesnė nei kitos tvėrimo medžiagos, pvz., metalas, plienas, vinilas ar aliuminis.
Kai kuriais atvejais atsakymas į šį klausimą priklauso nuo to, kokį tvėrimo stilių žadate rinktis ir kaip žadate apdoroti medieną. Jei tveriate paprastais stulpeliais ir žadate juos dažyti, tai medienos rūšis ar ornamentas neturi didelės reikšmės. Jei žadate lakuoti arba palikti natūralų medį, tai kedras - tinkamiausia mediena tvėrimui.
Raudonasis kedras yra optimalus variantas , nes jis yra tvirtesnis už baltąjį. Kita vertus, abu jie turi puikią natūralią apsaugą nuo aplinkos poveikio ir puvimo, nes išskiria riebalus (aliejų). Jei ieškote pigesnio varianto, tai rinkitės slėgiu apdorotą medieną, tačiau ji nė iš tolo neprilygs kedrui ilgaamžiškumu ir kokybe. Tačiau nesvarbu, kokią medieną bepasirinktumėte – ją reikia prižiūrėti ir paruošti drėgnąjam metų tarpsniui.
Dažniausias tvorų stilius yra strypeliai, juos labai patogu varijuoti ir manipuliuoti. Jei siekiate daugiau privatumo, darykite mažesnius tarpus tarp strypelių, jei ne - priešingai. Taip pat yra būdas, kai tveriama iš abiejų pusių ir tokiu būdu uždengiami visi tarpeliai. Tai sukuria įdomią bei neįprastą išvaizdą ir yra naudinga, jei siekiate didelio privatumo.
Daugelis tvėrimo medžiagų, ypač medis, nereikalauja itin didelių žinių ar sugebėjimų, tačiau reikia turėti šio darbo įgūdžių: gali nepasisekti gražiai ir tvarkingai pritvirtinti, išlaikyti vienodų atstumų, todėl laikui bėgant tvora gali iškrypti arba pradėti klibėti. Jei nesate tikras dėl savo sugebėjimų, patartina kreiptis į kompaniją, atliekančią tokius darbus arba pasitarti su daugiau išmanančiu žmogumi.
Kodėl Kartais Geriau Metalinės Tvoros
Žmonės visada naudojo tvoras savo teritorijos saugojimui. Senovėje žmonės statė primityvias tvoras iš vytelių ar pagalių, vėliau išmoko apdirbti medį, apdoroti metalą ir suprasti jo savybes. Nuo to laiko kasmet didinamas metalo gaminių asortimentas. Tvoros - ne išimtis. Kodėl gi metalinės tvoros tokios populiarios?
Tinklinės Tvoros
Tinklinė tvora - tai paprasčiausias ir ekonomiškiausias sklypų ribų aptvėrimas asmeninėje ar komercinėje teritorijoje. Tinklas būna cinkuotas arba su apsaugine polimerine danga, padedančia apsisaugoti nuo nepalankaus oro poveikio. Pasirinkę tinklinę tvorą, išvengsite periodiško poreikio tvorą perdažinėti. Patartina rinktis tinklinę tvorą su rėmine konstrukcija, nes tai dar labiau prailgins jos naudojimą.
Vienas didžiausių tinklinės tvoros privalumų yra nedidelė jos kaina. Ši tvora neatrodys taip gražiai ir estetiškai, kaip metalinė tvora, tvoros iš akmens ar medžio, tačiau ji išlaikys maksimalų sklypo apšvietimą, o tai tiesiog privaloma priemiesčio zonoje. Tinklo tvora jums tarnaus mažiausiai 10 metų, išlaikydama savo pirminį patvarumą bei išvaizdą.
Akmeninė Tvora
Pagrindiniai akmenų tvoros privalumai yra maksimali apsauga ir patikimumas. Akmeninės tvoros viršuje kartais įtempiama spygliuota viela, padaromas apšvietimas, sumontuojama signalizacija ir vaizdo stebėjimo įranga, taip pat pastatomas nedidelis metalinis barjeras su užaštrintais elementais, tarnaujantis vienu metu kaip apdailos ir apsaugos elementas.
Tvoros iš akmens medžiagų yra ganėtinai patvarios, o suteikti joms reikiamą lengvumą galima įterpiant arkas ar nišas vazonams. Kaip natūralaus akmens medžiaga dažniausiai naudojamas grindinio akmuo, klintys, miltainis ir pan. Labai gražiai atrodo tvora iš laužto akmens ar dekoratyvinio betono ir plytų.
Statant plytinę tvorą patartina, kad akmenų plotis būtų ne mažesnis kaip 40 centimetrų, o atraminiai, plytiniai ramsčiai būtų pastatyti kas 6-8 metrus. Tiek tvorai iš natūralaus akmens, tiek ir betoninei tvorai yra reikalingas tvirtas pagrindas (tranšėja, pripildyta betonu).
Dekoratyvinės Tvoros
Dekoratyvinės tvoros beveik niekada nėra pilnai dekoratyvios, nes dauguma namų savininkų pirmenybę teikia ne estetiniam tvoros vaizdui, o jos praktinei paskirčiai. Tačiau yra tokių namų savininkų, kuriems labai svarbu, kad tvora sietųsi su kraštovaizdžiu bei puoštų jų namų aplinką. Tokiais atvejais tvoros pasirinkimą labiau lemia jos grožis, o ne funkcionalumas. Pagrindinis tikslas projektuojant dekoratyvines tvoras - kad ji derėtų su jūsų namu bei sodu ir išlaikytų vienodą stilių.
Standartinė dekoratyvinės tvoros versija yra medinė tvora, kuri suteikia jūsų namui ir sodui daugiau šilumos. Tokios tvoros atrodo natūraliau ir kainuoja pigiau. Tačiau yra ir keletas medinių tvorų trūkumų: medis yra pažeidžiamas puviniu bei medienos kenkėjais. Jokia tvora negali prilygti senoviniu stiliumi kalvio pagamintai tvorai. Tai idealus variantas tiems, kurie nori turėti gražią ir tvirtą tvorą. Kaina tokių tvorų, be abejo, didesnė, tačiau jūs gaunate ne tik grožį ir prabangą, bet ir stiprumą bei patikimumą. Tokia tvora tarnaus jums labai ilgai.
Ergonomika
Statant tvorą svarbu suderinti estetikos ir privačios ribos sukūrimo principą. Geriausias sprendimas - kai tvoros vizualiai atriboja teritorijas vieną nuo kitos, bet neatrodo per daug masyviai. Mažam sklypui labiau tinka žemesnė tvora. Bet kuriuo atveju architektai pataria rinktis ažūrinę (permatomą) tvorą: ir praeiviai, ir pravažiuojantys galės grožėtis tvarkinga aplinka.
Dažnai tenka spręsti klausimą, kokią tvorą pasirinkti, kai sklypas ribojasi su trim kaimyniniais sklypais. Tinkamas sprendimas - fasadinėje tvoros pusėje įsirengti tvirtesnę, estetišką ir kiek brangesnę tvorą, o nuo kaimynų atsitverti neaukšta medine tvora.
Tvorų statymo reglamentavimas
Štai keli patarimai, į kuriuos reikėtų atsižvelgti prieš pradedant statyti tvorą. Tvora yra priskirta prie nesudėtingų statinių, kurie dalijami į dvi grupes:
Jei susidūrėte su atveju, kai tvora statoma ant ribos su kaimyno teritorija, prieš tai turite gauti kaimyno raštišką sutikimą. Jei tvora statoma mieste, taip pat reikalingas supaprastintos apimties projektas. Apie tai plačiau kalbama STR 1.01:07:2002 „Nesudėtingi (tarp jų laikini) statiniai“.
Be gretimo sklypo savininko sutikimoprie sklypo ribos (tvoros konstrukcijoms neperžengiant sklypų ribos) tvoras galima statyti: